Pytania

Jakie warunki trzeba spełnić by zostać dawcą nasienia?

Podstawowe warunki niezbędne do zostania dawcą nasienia to: wiek 18-39 lat, dobry stan zdrowia, brak nałogów i wykształcenie minimum średnie ze zdaną maturą. Oprócz tego każdy dawca nasienia musi przejść pozytywnie proces kwalifikacji w Centrum ARTemida opisany tutaj: JAK ZOSTAĆ ANONIMOWYM DAWCĄ NASIENIA?


Ile razy można oddawać nasienie do dawstwa?

Nasienie do dawstwa można oddawać wielokrotnie. Jest to uzależnione od potrzeb Banku Nasienia Centrum ARTemida i możliwości dawcy. Jednakże zgodnie z polskim ustawodawstwem w wyniku zastosowania komórek rozrodczych pobranych od jednego dawcy w celu dawstwa innego niż partnerskie może urodzić się maksymalnie dziesięcioro dzieci.


Czy jako dawca nasienia ponoszę jakieś koszty?

Wszelkie koszty związane z procesem kwalifikacji, tzn. koszty badań nasienia, badań krwi i moczu oraz wizyt pokrywa Centrum ARTemida. Dawca nasienia otrzymuje wyniki wszystkich wykonywanych w ARTemidzie badań.

 

Czy dawca otrzymuje zapłatę za oddanie nasienia?

Według polskiego prawa za pobrane od dawcy komórki rozrodcze nie można oferować zapłaty. Dawca każdorazowo otrzymuje jednak zwrot kosztów związanych z pobytem w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji w celu oddania komórek rozrodczych oraz z dojazdem do Centrum ARTemida. Jest to kwota około 400 zł po każdym oddaniu nasienia do dawstwa.

 

Jak muszę się przygotować do oddania nasienia?

Przed oddaniem nasienia zachowaj abstynencję seksualną i alkoholową przez 3-5 dni. Infekcje, którym towarzyszy wysoka gorączka i zażywane antybiotyki mogą wpływać na parametry twojego nasienia. Poinformuj nas o chorobie, jeśli pojawiła się do 3 tygodni przed umówionym oddaniem nasienia.

 

Czy jako dawca nasienia będę musiał brać jakieś leki?

Dawca nasienia nie bierze żadnych leków ani nie jest poddawany żadnej stymulacji hormonalnej przed oddaniem nasienia do dawstwa.

 

Czy istnieje możliwość, żeby biorcy moich komórek rozrodczych lub dzieci poczęte w wyniku ich zastosowania poznały moją tożsamość?

Każdy dawca nasienia w Banku Nasienia Centrum ARTemida jest anonimowy a jego dane personalne są szyfrowane. Zatem ani biorcy komórek rozrodczych ani dzieci poczęte w wyniku ich zastosowania nie poznają tożsamości dawcy. Dawca komórek rozrodczych również nie otrzymuje informacji kto zostaje biorcą jego komórek rozrodczych.


FBFacebook
BiałystokArtemida Białystok

Ten Serwis używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej w polityce prywatności.

close

Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /include/visit.php on line 4